با اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه آشنا شوید

از وقتی بلیط هواپیما را رزرو می کنید تا وقتی سوار هواپیما می شود مدام با اصطلاحات خاصی روبرو می شوید که ممکن است معنای برخی از آن ها را ندانید. ندانستن معنای این اصطلاحات می تواند باعث سردرگمی و گیجی مسافران در فرودگاه شود. به ویژه اگر به سفر خارجی رفته باشید و در فرودگاه یک کشور دیگر باشید ندانستن معنای این اصطلاحات می تواند مشکل ساز باشد.پس در این مطلب تصمیم گرفتیم اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه و هنگام سوار شدن به هواپیما را به شما معرفی کنیم.

 

اِیرلاین | airline 

 

ایرلاین به شرکتی گفته می شود که صاحب هواپیماهاست؛ به همین دلیل در فارسی به ایرلاین، شرکت هواپیمایی نیز گفته می شود. معمولا ایرلاین بعد از نام شرکت می آید، مثل ماهان ایرلاین، امارات ایرلاین و …

 

فِلایت | flights 

 

فلایت یا همان پرواز به سفری گفته می شود که هواپیما بین یک مبدا و مقصد انجام می دهد. معمولا هر پرواز با یک شماره مشخص می شود و برای دریافت اطلاعات پرواز باید شماره پرواز را بدانید.

 

 

 

آفر های لحظه آخری اینستاگرام کیش زوم

 

نمونه اطلاع رسانی بلیط های لحظه آخری هواپیما  کیش زوم در اینستاگرام  برای اطلاع از این آفر های شگفت انگیز ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

 

بلیط لحظه آخری هواپیما

 

 

 

دیلیِ | delay

 

این اصطلاح معنایی مخالف آن تایم دارد و به معنای تاخیر در پرواز است. وقتی پروازی دیلِی دارد یعنی پرواز یا فرودش با تاخیر و دیرتر از زمانبندی انجام می شود.

 

 

آن تایم | on time

 

به پروازهایی گفته می شود که به موقع و طبق زمانبندی انجام می شوند. وقتی پروازی بدون تاخیر و سر وقت انجام می شود می گویند پرواز آن تایم است.

 

دیپارچر | departure

 

به پروازهای خروجی گفته می شود. دیپارچر یا پروازهای خروجی به پروازهایی گفته می شود که از فرودگاه خارج می شوند.

 

 

اِرایوِل | arrival

 

ارایول یا همان پرواز ورودی نیز از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه و پرواز است. ارایول به پروازهایی گفته می شود که به مقصد فرودگاه انجام می شوند. در فرودگاه ها تابلویی به نام ارایول بورد (arrivals board) وجود دارد که نشان می دهد چه پروازهایی در چه زمانی به فرودگاه می رسند.

 

گِیت | gate

 

یکی از رایج ترین اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه و هنگام سوار شدن به هواپیما، گِیت است. بعد از ارائه بلیط هواپیما و دریافت کارت پرواز، برای سوار شدن به هواپیما باید به شماره گیتی که روی کارت پرواز نوشته شده مراجعه کنید. در فرودگاه ها چندین گیت وجود دارد و هر پرواز از یک گیت مشخص انجام می شود.

 

ترمینال |  terminal  

 

این اصطلاح نیز یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه است و به ساختمان بزرگی گفته می شود که مسافران در هنگام سوار شدن و پیاده شدن از هواپیما وارد آن می شوند. ترمینال بخشی از فرودگاه است و ممکن است یک یا چند ترمینال در فرودگاه وجود داشته باشند. در فرودگاه های بزرگ معمولا چندین ترمینال وجود دارد و گاهی یک ترمینال به پروازهای داخلی و ترمینال دیگر به پروازهای خارجی اختصاص پیدا می کند.

 

لِی اُووِر | layover

 

این اصطلاح را می توان توقف بین راه یا بین پرواز ترجمه کرد. در پروازهای با توقف، مسافران باید از هواپیما پیاده شوند و بعد از مدتی دوباره سوار هواپیما شوند تا به مقصد نهایی برسند. گاهی این توقف تنها چند دقیقه است و گاهی مسافران باید ساعت ها در فرودگاه بین راه توقف کنند. به چنین وضعیتی لی اوور می گویند.

 

کنسِلد | cancelled

 

کنسل را آنقدر در زندگی روزمره استفاده کرده ایم که دیگر معنایش را همه می دانند. پرواز کنسل شده یعنی پروازی لغو شده. در هنگام کنسل شدن پرواز، مسافران مجبورند با پروازهای دیگر به مقصد برسند. پروازهای کنسل شده روی تابلوی اطلاعات پروازی با رنگ قرمز مشخص می شوند تا مسافران بدانند آن پرواز انجام نمی شود.

 

 

 چِک-این | check in

 

چک-این فرودگاه یکی از اصلی ترین مراحل سوار شدن به هواپیماست و از جمله مهم ترین اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه است؛ به همین دلیل لازم است معنای آن را بدانیم. وقتی وارد فرودگاه می شوید باید مدارک پرواز مثل پاسپورت، ویزا و بلیط هواپیما را به مسئولین ایرلاین نشان دهید. مسئولین باید بررسی کنند که آیا شما مدارک لازم برای سفر را به همراه دارید یا نه. در غیر اینصورت از سوار شدن شما به هواپیما جلوگیری می کنند.

 

بوردینگ | boarding

 

بوردینگ به معنای سوار شدن است و به زمانی گفته می شود که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند. در این هنگام می گویند پرواز در وضعیت بوردینگ است.

 

 

آفر های لحظه آخری اینستاگرام کیش زوم

 

نمونه اطلاع رسانی بلیط های لحظه آخری هواپیما  کیش زوم در اینستاگرام  برای اطلاع از این آفر های شگفت انگیز ما را در اینستاگرام دنبال کنید . با کیش زوم خرید بلیط هواپیما ارزان را تجربه کنید .

 

بلیط لحظه آخری هواپیما

لاست اَند فاند | lost and found

 

لاست اند فاند به معنای بخش اشیاء و چمدان های گمشده و پیدا شده است. چمدان های گم شده در فرودگاه و در هواپیما به این قسمت تحویل داده می شوند، بنابراین اگر خدای ناکرده وسیله ای را گم کردید می توانید به این بخش مراجعه کنید.

 

لاگِیج استوریِج | luggage storage

 

اگر چند ساعتی در فرودگاه هستید و می خواهید چمدان ها و وسایلتان را به جایی بسپرید می توانید به بخش لاگِیج استوریج یا بخش امانات فرودگاه مراجعه کنید. این بخش به ویژه در زمان توقف هواپیما در فرودگاه بین راه (لی اوور) به کارتان می آید و یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه به شمار می رود. با تحویل چمدان ها به این بخش می توانید سبک بار به گردش در شهر و اطراف بپردازید.

 

منبع: fluentu.com

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.